Hackovali jsme Brno a bylo to skvělé!

29. 5. 2017 | Články | Aktuality

Ve dnech 26. - 28. května 2017 se z Brna stalo epicentrum největšího českého opendatového hackathonu BrnoHacks, který organizuje Fond Otakara Motejla. Více než 50 programátorů, idea makerů, data analytiků a urbanistů se sešlo v Jihomoravském inovačním centru a vytvořili aplikace a vizualizace, které řeší problémy života v Brně, aby ukázali výhody otevřených dat a povzbudili město v jejich publikování.

Účastníci BrnoHacks se spojili do 7 týmů a zaměřili se na projekty, které kromě dat města Brna, data od společností O2 a Kiwi.com. Vítězným projektem se stal prototyp chatbotu pro Messenger BrnoBot, který integruje vícero zdrojů dat a pomáhá lidem orientovat se ve městě a nabízí jim informace o životě v něm. Hlavní myšlenkou konceptu je ukázat, jak může město komunikovat s občany a turisty novým, moderním způsobem.

Na druhém místě se umístil tým Who 8 my taxes, který svůj čas věnoval projektu využívajícímu brněnská rozpočtová data, které propojil s demografickými údaji a politickou afiliací na jednotlivých radnicí. Výsledkem se staly vizuálně atraktivní a interaktivní grafy, které ilustrují například redistribuci financí, jejich využívání a efektivitu čerpání ze stran městských částí.

Třetí místo pak obsadil tým Liberty - open demography, který vytvořil aplikaci popisující opakující se vzorce v pohybu obyvatelů v různých městských částech, jejich demografickou strukturu a využívání veřejného prostoru a odpočinkových oblastí.

Všem účastníkům děkujeme za jejich čas a skvělé nápady a partnerům za finanční i datovou podporu. Informace o ostatních projektech, které na hackathonu vznikly, naleznete na webových stránkách brnohacks.cz.

 

FÓRUM PRO OTEVŘENÁ DATA
Příloha Respekt 2017

Partneři projektu