Konference nabídne inspiraci pro využití otevřených dat

13. 3. 2014 | Aktuality | Další akce

Praha, 13. března - Jak zpřístupnit a co nejlépe využít data veřejné správy, o tom dnes diskutuje na 200 českých a zahraničních účastníků konference „Otevřená data: chytřejší stát a lepší služby“, kterou v Poslanecké sněmovně pořádá britské velvyslanectví, Fond Otakara Motejla a poslanec Parlamentu ČR Jan Farský.

Velká Británie je v oblasti otevřeného vládnutí světovým lídrem. Podle premiéra Davida Camerona je „transparentnost středobodem veškeré agendy“ současné britské vlády a ministr Francis Maude ji dokonce přirovnává k „nerostnému bohatství pro 21. století.“

„Doufáme, že naše zkušenosti z oblasti otevřeného vládnutí inspirují české kolegy,“ řekla britská velvyslankyně v České republice Jan Thompson.

Ve třech tematických blocích konference představí potenciál otevřených dat pro otevřené vládnutí, pro lepší veřejné služby a pro ekonomický růst. Statistiky, rozpočty, zakázky a další data mají neocenitelnou hodnotu, publikuje-li je vláda na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě. Zpřístupnění dat nejen ubere práci úředníkům, ale přináší i komerční možnosti firmám, které mohou na datech stavět nové aplikace a služby.

„Otevřená data také významně přispívají k transparentnosti úřadů a umožňují lepší občanskou kontrolu věcí veřejných,“ uvedl Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla.

Dosavadní britské zkušenosti s používáním otevřených dat přiblíží Andrew Stott, poradce britské vlády pro transparentnost. Mezi dalšími britskými řečníky se objeví Sue Bateman ze sekce pro transparentnost na britském úřadu vlády, John Sheridan, ředitel projektu legislation.gov.uk, Richard Stirling, programový ředitel The Open Data Institute, či Chris Taggart, výkonný ředitel OpenCorporates. Český pohled na věc představí prezentace Českého statistického úřadu, Úřadu vlády a ministerstva vnitra.

Česká republika v roce 2011 přistoupila k Partnerství pro otevřené vládnutí a ve svém akčním plánu se již zavázala zpřístupnit prvních 10 datasetů veřejné správy. Do dnešního dne však byly zpřístupněny pouze výsledky voleb spravované Českým statistickým úřadem.

„V České republice jsme v otevírání dat teprve na počátku. Vláda by měla co nejdříve otevřít již slíbené datasety a naplánovat zpřístupnění dalších dat,“ dodal Jiří Knitl.

Co tedy otevřená data přesně jsou? Údaje musí splňovat několik podmínek, aby si zasloužila status otevřených dat. Především musí být dostupná v kompatibilním digitálním formátu, online a jejich licenční podmínky nesmí omezovat jejich užití. V Británii už se trh s informacemi úspěšně rozvíjí. Například data publikovaná tamním ministerstvem zdravotnictví umožnila tvorbu aplikací, pomocí kterých je možné porovnávat praktické lékaře podle jejich výsledků a spokojenosti pacientů.

 

Užitečné odkazy:

www.otevrenadata.cz/konference2014

 

Kontakt:

 Vendula Krumpholcová, britské velvyslanectví

 Tel: 257 402 233, 736 189 777 E-mail:

vendula.krumpholcova2@fco.gov.uk

 Tel: 777 787 975, E-mail: marie.perinova@osf.cz

 Marie Peřinová, Fond Otakara Motejla

 

#opendatacz                                            @UKinCR                                               @nadaceOSF

FÓRUM PRO OTEVŘENÁ DATA
Příloha Respekt 2017

Partneři projektu