Nejlepší nápad na využití otevřených dat přineslo Liftago

2. 5. 2016 | Aktuality | Další akce

V pondělí 25. dubna se v pražském Impact HUBu konal Open Data Mobility Idea Hack. Akci, jíž iniciovalo Nizozemské velvyslanectví v Praze a na níž jsme se s HUBem podíleli, měla za cíl nalézt zajímavé nápady na využití otevřených dat v oblasti městské mobility. Dopravní data jsou totiž dlouhodobě jednou u nejvíce žádaných a zároveň nejvíce nedostupných informací veřejné správy. Současně je jejich uživatelský potenciál ve velkých městech obrovský.

Idea Hacku se účastnilo celkem pět týmů, které soutěžily o to, kdo z nich získá zdarma měsíční mentoring v Impact HUBu a poté se 1. června bude za Česko účastnit "nekonference" Transparency Camp v Amsterdamu. Akci zahájili CTO české IBM MIchael Starkey a velvyslanec Nizozemského království v ČR Eduard W. M. V. Hoeks.

Porota ve složení Peter Keulers (zástupce velvyslance Nizozemského království v ČR), Petr Vítek (spoluzakladatel ImpactHub Praha) a Michal Tošovský (Fond Otakara Motejla) nakonec zvolila jako vítězný nápad myšlenku teamu Liftago.

Nápad, se kterým tým Liftago přišel, nebyl sice úplně nový - tým rozvíjel dále svou myšlenku, jak motivovat stávající uživatele jejich aplikace k tomu, aby se dělili o taxík s dalšími cestujícími a snižovali si tak cestovní náklady. Kromě jistoty a přesvědčivosti prezentace o jejich vítězství rozhodlo hlavně to, že součástí služby by případně měl být i feed s aktuálně volnými a naplánovanými jízdami, využitelný v multimodálních vyhledávačích dopravního spojení.

Vyhledáváním dopravních spojení se zabýval i další "firemní" tým - Bileto. V ideálním případě by to mohl být právě oni, kdo by ve svém vyhledávači mohl využít i data od nové plánované služby Liftago.

Další nápady se zabývaly myšlenkou optimalizace pražské integrované autobusové dopravy (v pozadí stála úvaha, že na základě předběžného check-inu cestujících by bylo možné trasu upravit dle jejich potřeb), optimalizací parkovacích kapacit v centru Prahy a poslední tým řešil možnosti zpřístupnit elektrokola na "first/last mile" v předměstských částech Prahy - tedy na cestu od domu na nádraží a zpět.

FÓRUM PRO OTEVŘENÁ DATA
Příloha Respekt 2017

Partneři projektu