Open Data Stand Up. Otevřená data jako nástroj společenské změny

14. 3. 2016 | Aktuality | Další akce

Na konci února jsme uspořádali akci, jíž jsme pojmenovali Open Data Stand Up. Název odkazuje k stand-up comedy - měli jsme za cíl podívat se na otevřená data trochu jinak, než obvykle, zábavněji. A současně si ujasnit, jaké jsou vlastně ve vztahu k otevřeným datům priority jejich potenciálních uživatelů.

Akce byla otevřená všem a měla velmi jednoduchá pravidla - každý, kdo má nápad na to, jak využít nějaká potenciálně otevřená data se mohl přihlásit se svým nápadem a večer 19. února ve Vinohradském pivovaru jej během čtyř minut představit publiku. Vítězům - tedy těm, kteří získali na závěr nejvíce bodů od diváků - přislíbil Fond Otakara Motejla podporu při jejich snaze otevírat data. Na akci se sešlo cca 70 velmi různorodých účastníků - od vývojářů k aktivistům, od státních úředníků k zástupcům firem. Sešel se velmi zajímavý mix lidí a i velmi zajímavý mix nápadů na využití velmi různorodých dat.

Stupně vítězů? Životní milníky pohledem otevřených dat

Očekávali jsme, že největší odezvu budou mít nápady na využití dat, které se hodí v každodenním životě. K našemu překvapení se však nejlépe umístily taktéž životní situace, ale situace zlomové, v nichž se člověk nachází nanejvýš několikrát za život (a proto, vcelku přirozeně, chce o nich být co nejlépe informován).

Pomyslné první místo, tedy nejvíc hlasů od publika, získala data o kvalitě péče v porodnicích, informačně až trestuhodně nepokrytá oblast, a to přesto, že je každý rok ve středu zájmu cca sta tisíc nastávajících matek (a jistě i podobného počtu otců). Vítězné vystoupení Zuzany Candiglioty z Ligy lidských práv, které zdůvodňuje důležitost otevření těchto dat, je zde.

Podobně významným milníkem je pro podobný počet lidí každoročně i maturita. Její státní část je opět dost informačně nepokrytá, byt ministerstvo školství a jeho příspěvková organizace CERMAT si myslí něco jiného a množství informací, které umožňuje prohlížet na svém webu (nejedná se o otevřená data), považuje za dostatečné. Téma anonymizovaných výsledků státních maturit prezentoval pan Oldřich Botlík.

Trojici nejvíce oceněných a z pohledu účastníků nejvíce žádoucích k otevření uzavírala soudní data - konkrétně data o tom, jak úspěšná byla podání jednotlivých advokátů k vyšším soudům (tj. Nejvyššímu, Nejvyššímu správnímu a Ústavnímu). Existuje totiž podezření, že někteří advokáti si rádi nechají za podání zaplatit i přesto, že ví, že jeho projednání bude soudem odmítnuto. O téma se dlouhodobě zajímá brněnská právnička Tereza Papoušková.

O přízeň účastníků Open Data Stand Up se ucházeli i další zájemci o otevřená data. Lucie Sedmihradská prosazovala jednotné publikování zaplacených faktur veřejnými institucemi, Martin Archalous data ze statistických listů trestních, Kristina Studená a Barbora Bakošová by uměly využít souhrnné údaje o jednotlivých brněnských stromech. Hned tři témata, která by si zasloužila bohatší otevřená data, prezentoval Libor Manda ze společnosti Seznam.cz - data o aktuální poloze vozidel MHD, obchodní rejstřík a obecně informace, popisující kvalitu života (např. životní prostředí, zdravotní péče, kriminalita a další).

 

Všechna videa jsou k shlédnutí ZDE.

FÓRUM PRO OTEVŘENÁ DATA
Příloha Respekt 2017

Partneři projektu