V soutěži Společně otevíráme data se utká 24 užitečných aplikací

4. 11. 2014 | Aktuality

Soutěž Společně otevíráme data, oceňuje nejlepší webové a mobilní aplikace využívající otevřená data. Přihlášené aplikace se zaměřují zejména na praktické služby usnadňující každodenní život jako např. projekt WC kompas mapující dostupnost a kvalitu veřejných toalet v ČR. Odpadní kontejnery zase upozorňují Pražany na svoz velkoobjemového odpadu v jejich ulici

O ceny ale usilují i analytické nástroje jako je aplikace Předvolební průzkumy, která agreguje a vizualizuje data z různých prognóz. Politologové a ekonomové ocení též portál PolitickéFinance.cz, který zpřístupňuje data o financování politických stran a jejich propojení s veřejnými zakázkami.

“Přihlášené projekty ukazují velký potenciál otevřených dat pro vznik užitečných služeb pro občany i analytických nástrojů pro odborníky. Jsem rád, že se nám sešly různorodé a originální aplikace. Porotce čeká nesnadné rozhodování,” řekl Jiří Knitl.

Aplikace do soutěže posílaly firmy, studentské týmy, neziskové organizace i technicky zdatní jednotlivci.

Vítěze nyní vybírá odborná porota, ve které zasednou ředitel CZ.NIC Ondřej Filip, podnikatel a ústavní právník Marek Antoš, IT konzultant Jiří Peterka a další osobnosti. Při hodnocení budou přihlížet zejména ke společenskému přínosu aplikací, originalitě řešení a uživatelské příjemnosti. Kdo obsadí první příčky a odnese si hodnotné ceny, se dozvíme 27. listopadu.

Generálními partnery jsou CZ.NIC a Nadace Vodafone. Soutěž podporují také ABRA Software, Deloitte, Dobrý web, Huawei, Keboola, Microsoft a Red Hat.

Odborným garantem soutěže je Fórum pro otevřená data, které založil Fond Otakara Motejla s Fakultou informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakultou UK. Mediálními partnery jsou Lupa.cz, Root.cz, Slunečnice.cz, Jablíčkář.cz, Programujte.com a Smartmania.cz.

FÓRUM PRO OTEVŘENÁ DATA
Příloha Respekt 2017

Partneři projektu