Otevřených dat postupně přibývá. První data publikovala Praha 8 a Moravskoslezský kraj

11. 2. 2016 | Aktuální dění

Na přelomu ledna a února přibyla na mapu otevřených dat v Česku další dvě místa - Praha 8 publikovala krom jiného i majetková data. Moravskoslezský kraj zas uvolnil mapové podklady k zimním běžeckým tratím.

Praha 8 jako momentální lídr mezi pražskými městskými částmi

 

Městská část Praha 8 udělala zásadní krok k otevření dat, když v prosinci minulého roku schválila usnesením rady směrnici a publikační plán. Vlastně se jedná o první plně "nepunkové" otevření městských dat - její předchůdci se procesní stránkou tolik nezabývali. MČ Praha 8 tak ukázala cestu, jak otevřená dat na úrovni radnic správně zadministrovat - podívejte se. Věříme, že bude inspirovat další.

Prvních třináct publikovaných datasetů se objevilo v pražském katalogu 1. února a rozhodně stojí za pozornost. Tedy zejména tři z nich. Jedná se o majetková data - konkrétněji kompletní informace o inventarizovaném hmotném a nehmotném majetku.

 

Za běžkařskými tratěmi do Národního katalogu otevřených dat

 

Do zveřejňování otevřených dat se ještě o pár dní dříve pustil také Moravskoslezský kraj. Zatím publikuje dva datasety - rozpočet kraje a průjezdy roleb na běžeckých trasách v Beskydech a Jeseníkách. To už stojí za výlet.

Datové sady Moravskoslezského jsou jako jedny z mála katalogizovány v Národním katalogu otevřených dat a ke stažení jsou na webu kraje. Podle tiskové zprávy se připravuje "publikování dalších datových sad v otevřené podobě jako např. Úřední deska, Zdravotnická zařízení, Usnesení z jednání orgánů, Umístění zastávek hromadné dopravy, Seznam stanic technické kontroly a Turistické cíle".

FÓRUM PRO OTEVŘENÁ DATA
Soutěž Společně otevíráme data - výtězné aplikace 2016
Příloha Ekonom 2016

Partneři projektu