Soutěžní aplikace 2016

Porota soutěže Společně otevíráme data, organizované Fondem Otakara Motejla, ocenila nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Mezi oceněnými projekty čtvrtého ročníku jsou aplikace odkrývající hospodaření státních institucí, správu veřejného majetku či zpřístupňující město bez bariér.

 

Vítězné aplikace

1. místo a Cena Fondu Otakara Motejla

HlidacSmluv.cz

Michal Bláha

Webová aplikace posilující a usnadňující veřejnou kontrolu obchodování státu a místní správy, politiků a forem prostřednictvím analýzy, provázání a obohacení dat z nedávno spuštěného Registru smluv.

 

2. místo

Mapa Samosprávy

Lukáš Svoboda

Portál slouží k dohledání dokumentů radnic a jejich přehlednému zobrazení v mapě. Jednotlivci, realitní kanceláře, úředníci a zástupci města mohou na portálu jednoduše najít, co je z množství úředních dokumentů zajímá; např. informace o záměru výstavby, prodeje nebo pronájmu obecní nemovitosti.

 

3. místo

PODEJTO

NEWPS.CZ s.r.o.

Webová aplikace s jasným cílem - usnadnit komunikaci s úřady. Místo pěti webů otevírá uživatel jen jeden a vše vyřeší prostřednictvím datové schránky. Z pohodli domova nebo práce komunikuje kdykoliv s jakýmkoliv úřadem a institucí.

 

4. místo

Mapy bez bariér

Nadace Charty 77

Webová aplikace, jejímž hlavním posláním je sblížení dat o přístupnosti nejrůznějších objektů. Je využitelná nejen pro hendikepované, ale také pro seniory či rodiče s malými dětmi.

 

5. místo

Real Reality

Lukáš Marek, Ivo Šmíd, Michal Bernhard, Viliam Elischer

Plugin do webového prohlížeče Chrome, který na realitní stránce zobrazí boční panel s důležitými informacemi o dané oblasti, jako jsou čistota vzduchu, dostupnost MHD anebo hlučnost. Aplikace tak jedním pohledem dokáže podat komplexní přehled o konkrétní lokalitě.

 

6. místo

Jak volili vaši sousedi

Samizdat s.r.o.

Interaktivní mapa, která podrobně ukazuje, jak lidé volili v jednotlivých okrscích v letošních krajských volbách.

 

7. místo

Vizualizace dopravy Plzeň

Plan4all z.s.

Webová aplikace zobrazující intenzitu doprav v plzni a uvádějící data do souvislosti se stavebnými pracemi na dvou hlavních dopravních tazích, které spojují centrum města s předměstími.

 

8. místo

GovData

Octagon.cz s.r.o.

Webová služba poskytující vybraná open data k přímému použití ve webových a mobilních aplikacích. Oproti loňskému roku byla aplikace rozšířená o vyhledávání podle názvu, GPS souřadnic, došlo k aktualizaci zdrojových dat a rozšíření o nové funkce.

 

9. místo

a12map

Eldar Gabidullin, Andrej Palička, Martin Barus, Karol Kasáš, Viliam Elischer

Webová aplikace poskytující uživatelům vizuální (barevné) zobrazení - mapu, na které můžou vybrat bod A a okamžitě vidět, jak dlouho jim potrvá, než se dostanou pražskou hromadnou dopravu do jakékoliv jiné části města.

 

10. místo

Zóna

Octagon.cz s.r.o.

Mobilní aplikace umožňující vizuální procházení a vyhledávání v rejstřících. Zobrazuje data podrobně a v souvislostech, zároveň umožňuje sledování oblasti a změn v subjektech, které se v daných oblastech nacházejí. V současnosti jsou podporována sledováním změn názvů, adres a informací o DPH.

a

Můžu dýchat?

NESEHNUTÍ

Webová aplikace, jež sbírá a uveřejňuje data o kvalitě ovzduší v brně a vyhodnocuje je z pohledu dopadu na zdraví různých skupin obyvatel a u různých typů činností. Nabízí taky prognózu vývoje kvality ovzduší pro následující hodiny. Uživatelé rovněž můžou odeslat apel městským politikům pro řešení smogové situace nebo připomínkovat strategické dokumenty.

 

Cena Red Hat pro nejlepší studentskou aplikaci

SPARQLab

Fakulta informatiky a statistiky VŠE v Praze

Webová aplikace sloužící k procvičování dotazovacího jazyka SPARQL. Cílem jednotlivých úloh je zformulovat SPARQL dotaz tak, aby vyhověl textovému zadání. Aplikace využívá propojená data o důchodových statistikách z České správy sociálního zabezpečení.

 

Další soutěžní aplikace dle zaměření

Veřejná správa a transparentnost

wikiBudgets

Daniel Sedláček, Wojciech Piekutowski

Webová aplikace, jež zobrazuje rozpočty všech veřejných institucí ve srozumitelné podobě tak, aby byly přínosné i pro neznalého člověka. Od ministerstev, státních úřadů, měst a obcí až po školy, nemocnice a příspěvkové organizace.

 

Datový portál Žďáru nad Sázavou

Václav Černík

Datový portál shromažďuje a prezentuje různá data týkající se Žďáru nad Sázavou. Za zmínku stojí zejména zápisy z jednání zastupitelstva a statistiky návštěvnosti místního relaxačního centra.

 

profily.info

Datlab s.r.o.

Webová aplikace, která mapuje chyby na profilech zadavatele, kde mají dle zákona být úplně a strojově čitelné informace o zadaných veřejných zakázkách. Upozornila tak na faktickou nepoužitelnost těchto důležitých dat, zveřejňovaných tisící zadavatelů, a hlavně řadu z nich motivovala k nápravě.

 

Transparentní kraj

TOP 09

Webová aplikace, která vznikla za účelem odhalit vývoj hospodaření jednotlivých krajských reprezentací. Umožňuje zjistit stav hospodaření v kterémkoliv kraji, porovnat s ostatními nebo vytvářet žebříčky podle klíčových ukazatelů. Umožňuje též vyzkoušet sestavení vlastního rozpočtu kraje a zjistit, kolik peněz z vlastního příjmu jde do krajského rozpočtu.

 

Mobilita a dopravní dostupnost

Odříznuté od světa: 161 obcí, kam o víkendu nejede vlak ani autobus

Samizdat s.r.o.

Webová studie, jež na základě otevřených dat o jízdních řádech zjišťuje, které obce nemají o víkendu dopravní spojení.

 

Byznys

Detail.cz

Imper CZ, s.r.o.

Webová aplikace, která umí uživateli rychle a zdarma zprostředkovat detailní pohled na vybranou firmu či živnostníka, jehož identifikuje na základě názvu nebo IČ. Aplikace čerpá informace z několika desítek veřejně dostupných zdrojů.

 

Přehled OSVČ v České republice

#Yellowschoolteam

Webová aplikace, která přináší celkový přehled o vývoji počtu OSVČ v České republice od roku 2010 do roku 2016. S využitím neotřelých vizualizací ukazuje, jak se vyvíjí počet OSVČ a tím i prostředí pro podnikání.

 

Životní prostředí a počasí

Klara

Androworks

Mobilní aplikace zobrazující předpověď počasí z Norského meteorologického institutu. Data prezentovaná v jednotlivých grafech uvítají především profesionálové. Díky přehlednosti a intuitivnímu ovládání je ovšem vhodná i pro běžné uživatele.

 

Mapa pražského horka

Samizdat s.r.o.

Interaktivní mapa zobrazující informace o teplotách v Praze. Aplikace je postavená na datech odvozených ze satelitních snímků Landsat 8.

 

Vzdělávání a zábava

Šelmostroj

Jan Sovka, Lenka Vraná, Petr Jakubec

Webová aplikace, která zábavným způsobem umožňuje objevit méně známá zvířata v pražské ZOO, které si uživatel může okamžitě adoptovat skrze oficiální portál.

 

Veřejný prostor

Poopee

Pointmates s.r.o.

Mobilní aplikace, která dokáže vyhledat nejbližší veřejnou toaletu a navigovat k ní. Zobrazí vzdálenost k místu, cenu za použití WC a její provozní dobu. Vhodné pro lidi s chronickými onemocněními, pro místní obyvatelé i turisty.

 

Vize Prahy

Tomáš Holub, Šimon rozsíval, Kateřina Pavlová, Jan Kodat

Webová informační a diskusní aplikace o rozvoji města. Obsahem jsou články z médií, informace od developerů, studentské práce, architektonické a urbanistické studie a informace z úředních desek. Uživatelům tak umožňuje sledovat stavební rozvoj lokalit od prvních vizí, studie, legislativního procesu až po realizaci a užívání.

 

TAM VENKU

Adam Benda, Jan Horecký, Adéla Volfová

Webová aplikace, která přehlednou formou poskytuje informace, které jsou pro lidi zajímavé, když se chystají vyrazit ven do přírody v Praze. Jak daleko jsou nejbližší záchody, koše, sezení, zdroj pitné vody a zastávka MHD? To a mnohem více se dozví každý, kdo stránky navštíví.

 

Klozet

Marek Fořt

Mobilní aplikace, která uživateli ukazuje nejbližší veřejné záchody s informacemi o ceně a otevírací době. To by mělo vést nejen ke komfortu pohybu ve městě, ale i omezení veřejného vykonávání potřeby.

 

Ostatní online služby

Dashboard mapa

Position s.r.o.

Webová technologie umožňující on-line agregaci dat v čase a prostoru. Současně slouží jako mapová aplikace pro vizualizaci reportů agregovaných dat za zvolené časové období včetně historie, nebo tzv. rozdílového režimu.

 

Existují Sudety?

Samizdat s.r.o.

Webová studie Sudet - s pomocí map popisuje, jak se dramatické dějiny pohraničních regionů odráží na životě současného obyvatelstva.

 

FÓRUM PRO OTEVŘENÁ DATA
Příloha Respekt 2017

Partneři projektu